Keliaujame ir mokomės

,,Žmonės, nežinantys istorijos, visada lieka vaikais.“ Šį romėnų filosofo Cicerono posakį verta prisiminti leidžiantis į bet kurią pažintinę kelionę.

Norėdami daugiau sužinoti ir patirti Jono Pauliaus II gimnazijos Ia ir Id klasių mokiniai spalio 14 dieną rudens nuauksintu keliu pasuko į Šiaurės Lenkiją. Buvo smalsu išvysti gražiausią Lenkijos miestą Gdanską bei kitas istorines vietoves - šiurpių ir didingų įvykių liudininkes.

Pakeliui į Gdanską aplankėme Vilko irštvą – Hitlerio bunkerių griuvėsius. Sužinojome, kad wolf (vilkas) buvo partinis Hitlerio slapyvardis. Šioje 250 ha vietovėje buvo pastatyti septyni  bunkeriai, kurių sienų storis siekė net aštuonis metrus, o perdangų storis – 10 metrų.  Sunku patikėti, kad nedideliame asmeninio Hitlerio miestelio miške buvo du oro uostai, elektrinė, geležinkelis, geležinkelio stotis, telegrafas, vandentiekis, viešbutis, sauna, dvi kavinės ir restoranas ir net du kazino, o Vilko irštvoje gyveno apie 2000 nacių.

Slogią nuotaiką išsklaidė įspūdžiai, patirti Gdanske. Keliavome Karališkuoju keliu, vedančiu pro Aukštuosius, Auksinius ir Žaliuosius miesto vartus. Klaidžiodami senamiesčio gatvelėmis gėrėjomės spalvingais renesanso stiliaus namais, prabangiais pirklių brolijos Artūro rūmais, Neptūno fontanu, miesto rotuše, Aukso namais, didžiausia Europoje iš plytų pastatyta ankstyvosios gotikos stiliaus Švč. Mergelės Marijos katedra ir kitais įspūdingais statiniais.

Šiurpu, kad šio įspūdingo laisvojo miesto teritorijoje 1939 m. buvo įkurta viena iš griežčiausių nacių koncentracijos stovyklų - Štuthofas. Čia mus pasitiko sukrečianti ekspozicija – kalinių barakai, dujų kameros, krematoriumas ir kt. Alinantis darbas, žiaurus režimas, nepakeliamos gyvenimo sąlygos, maisto stygius, šaltis - tai tik keletas žodžių, apibūdinančių šią mirties stovyklą. Į ją 1943 metais patekęs ir lietuvių rašytojas, poetas Balys Sruoga. Savo išgyvenimus ir kraupią hitlerinės stovyklos tikrovę jis atskleidė romane ,,Dievų miškas“.

            Kelionės pabaigoje aplankėme Malborko pilį - vieną didžiausių Europoje viduramžių pilių, kryžiuočių vadintą Marienburgu - „Marijos tvirtove“. Šioje pilyje buvo kalinamas per žygį į nelaisvę patekęs Lietuvos didysis kunigaikštis Kęstutis, iš čia išjojo kryžiuočių kariaunos pulkai į lemiamą Žalgirio mūšį, kuris pasibaigė lietuvių ir lenkų jungtinių pajėgų pergale. 

Ši kelionė devintokams buvo puiki integruota istorijos, lietuvių ir geografijos pamoka. Devintokai dėkingi ekskursijos gidei - istorijos mokytojai Vaidutei Godaitei ir kelionę organizavusiems mokytojams Andriui Niaurai ir Beatai Šadzevičienei.

  • Hits: 556

KAUNO ARKIVYSKUPIJA

eTwinning - tai bendruomenė Europos mokykloms

PARAPIJA

Kauno Technologijos Universitetas